tisk.png, 294B

Nehodou to začíná

Žáci naší školy se dne 19. ledna 2017 zúčastnili projektu společnosti DEKRA pod názvem Nehodou to začíná. Cílem tohoto projektu je snížit počet dopravních nehod na silnicích, neboť je statisticky dokázáno, že třetinu vážných dopravních nehod způsobují začátečníci.

Nehodou to začíná je interaktivní preventivní a vzdělávací pořad s praktickými informacemi o příčinách a následcích dopravních nehod, o účincích alkoholu a dalších návykových látek na řidiče a o poskytování první pomoci.

Pořad moderoval Jiří Doležal z regionální rozhlasové stanice, který si aktivní komunikací a hrou okamžitě získal pozornost diváků a jejich zpětnou vazbu.
Moderátor dal prostor odborníkům na rozbor dopravních nehod Martinu Bednářovi DiS. a Ing. Ondřejovi Rechnerovi (dopravní experti a lektoři bezpečné jízdy ze společnosti DEKRA). Ti nám pustili videa a animace dopravních nehod, poukazující na časté chyby řidičů. Provedli rozbor dopravní nehody s výpočty brzdných drah vozidel a reakční dobou řidičů. Upozornili na to, co se děje nejen před a při dopravní nehodě, ale také na to, co se děje po ní.

Účinkující se především snažili upozornit na rozptýlenou pozornost při řízení automobilu. Varovali, že největším nešvarem řidičů při řízení automobilu je manipulace s mobilním telefonem. Nejnebezpečnější je provádění volby čísla na mobilu, které zvyšuje riziko havárie až 12x. Čtení a psaní, vztek a křik zvyšují riziko asi 10x, dosáhnout na nějaký předmět ve vozidle 9x a pozorování objektů mimo vozidlo 7x. Psaní textové zprávy na mobilu představuje šestinásobné riziko vzniku dopravní nehody, ovládání navigace nese pětinásobné. Telefonický rozhovor, jídlo, pití a ovládání autorádia nese riziko více než 2x. Ukázky, jak to může dopadnout, jsme viděli na promítnutém videu.

Moderátor zapojil do pořadu jednoho učitele společně s žákem a to, když si měl vybraný žák vyzkoušet, co to je sdílená odpovědnost. Žák měl rozmluvit telefonování z mobilního telefonu panu učiteli, který sehrál roli jeho otce při jízdě automobilem.

Na problematiku drog byl přítomný PhDr. Ivan Douda (vedoucí psycholog a specialista na drogovou problematiku). Seznámil studenty s riziky a účinky alkoholu a jiných drog, které poškozují nejvíce osoby do 21 let. Dále pak s fetálním alkoholovým syndromem, což je tělesná a mentální vývojová vada lidského plodu, která vzniká následkem nadměrné konzumace alkoholu v těhotenství.

O poskytování první pomoci přednášel Bc. Alan Mejstřík (profesionálním záchranář a lektor IZS). Tři žáci si pod jeho vedením vyzkoušeli, jak vypadá první pomoc při dopravní nehodě včetně fiktivní komunikace s dispečinkem záchranné služby a s důrazem na vlastní bezpečnost při zachraňování v sehrané scénce.
Všechny ukázky dopravních nehod byly skutečné příběhy mladých řidičů, což jen zdůraznilo důležitost tohoto preventivního pořadu.

Pořad Nehodou to začíná ocenili jak učitelé, tak samotní žáci, pro které byl program především určen.Soukromá podřipská střední odborná škola a střední odborné učiliště o. p. s.
nám. Jana z Dražic 169, 413 01 Roudnice nad Labem

telefon +420 416 839 064    E-MAIL info@podripskaskola.cz

Instagram RSS FACEBOOK


Copyright © 2011 Soukromá podřipská střední odborná škola a střední odborné učiliště o. p. s. - Všechna práva vyhrazena